Francja 2018

Dział poświęcony relacjom z naszych wypraw
Awatar użytkownika
John Dee
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 54
Rejestracja: 03 sie 2018, 11:23
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: John Dee »

Zimowych scen ze Złotej rękawicy nie wolno zapomnieć…
Bartek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2018, 21:22
Miejscowość: Zgierz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Bartek »

Więc zostając w temacie Francji... wczoraj byłem na zlocie samochodów zabytkowych w Troyes. Zlot europejski, więc i była ekipa też ekipa z Polski :) Z rodziną Hrabiny Potockiej na czele :)
Załączniki
IMG_20180909_161250.jpg
Awatar użytkownika
panna Monika
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 849
Rejestracja: 04 sie 2013, 14:53
Miejscowość: Łódź
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 60 razy
Otrzymał podziękowań: 53 razy

Post autor: panna Monika »

Bartek pisze:Więc zostając w temacie Francji... wczoraj byłem na zlocie samochodów zabytkowych w Troyes. Zlot europejski, więc i była ekipa też ekipa z Polski :) Z rodziną Hrabiny Potockiej na czele :)
Piękne auto i piękna dama za kierownicą.
A z którego roku były najstarsze auta?
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ale super! :564:
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

panna Monika pisze:Piękne auto i piękna dama za kierownicą.
Auto piękne, ale damie nie pasuje ten kask moim zdaniem.
Powinna mieć kapelusz :-)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Tak na marginesie. Zobaczcie co się dzieje. Zarejestrował się u nas sympatyczny chłopak, którego poznaliśmy w Montresor, a który nie wiadomo czy przeczytał jakiegokolwiek Samochodzika. Odzywa się co jakiś czas, mam nadzieję, że będzie robił to częściej, wrzuca jakieś rzeczy nie związane z Samochodzikiem (choć w tym przypadku to chyba nie najlepszy przykład :-D ).
I o to zawsze mi chodziło! Musimy byś otwarcie na takich ludzi, na różne ciekawe historie, na przygodę... A TomaszNN i tak zawsze w naszych miejscach będzie miał honorowe miejsce. :-)
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Bartek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2018, 21:22
Miejscowość: Zgierz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Bartek »

Staram się jak mogę. Ale jak wspomniałem - więcej mnie nie ma niż jestem :) A tak na małe potwierdzenie :) Dla wszystkich, którzy chcieli by zwiedzić Alzację - polecam Colmar i małe miejscowości wokół. Jest co zobaczyć i czego spróbować :)
Załączniki
IMG_20180917_104136.jpg
IMG_20180917_141109.jpg
Bartek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2018, 21:22
Miejscowość: Zgierz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Bartek »

A co do samochodów - najstarsze były z okolic I W.ś. :)
Awatar użytkownika
Yvonne
Moderator
Moderator
Posty: 12996
Rejestracja: 09 lip 2013, 16:01
Miejscowość: Bydgoszcz
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 170 razy

Post autor: Yvonne »

Oj, Colmar marzy mi się od lat...
Bartek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 6
Rejestracja: 07 sie 2018, 21:22
Miejscowość: Zgierz
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Bartek »

Polecam serdecznie :)
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Colmar faktycznie wspaniałe miejsce.
Tak przy okazji mozesz rozwinąć temat swoich pasji samochodzikowych. Uwielbiam stare samochody.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Post autor: VdL »

Bartek pisze:Więc zostając w temacie Francji... wczoraj byłem na zlocie samochodów zabytkowych w Troyes. Zlot europejski, więc i była ekipa też ekipa z Polski :) Z rodziną Hrabiny Potockiej na czele :)
Myślałem, że to Duesenberg, ale chyba zbyt mały. Chyba, że to Laurin & Klement.
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Francja 2018

Post autor: VdL »

Yvonne pisze:Wczoraj udałam się wraz z moimi przyjaciółmi do Zamku Sześciu Dam na tak zwany rekonesans.
Zdobyłam sporo informacji, o których napiszę jutro. Muszę to wszystko poskładać.

Na razie kilka zdjęć.
Otóż wchodząc po zakupieniu biletów na teren zamkowy, ujrzałam takiego oto osobnika, który stoi, a właściwie siedzi na straży.
Jak myślicie? Czy to Fantomas przebrał się dla zmylenia przeciwnika i łypie na któryś z obrazów?
A wiecie, że właśnie ten kot witał nas w tym samym miejscu, kiedy przechodzilismy przez bramki wejścia do parku? Iga bawiła się z nim przez chwilę. :-)
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

VdL pisze:A wiecie, że właśnie ten kot witał nas w tym samym miejscu
To błąd Matrixa.
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Post autor: TomaszL »

Odnośnie Matrixa

Prekursorem teorii, że nasza rzeczywistość jest tylko symulacją, jest brytyjski filozof Nick Bostrom z Oxford University. W pracy naukowej pod tytułem "Modelowanie", wydanej 4 lata przed stworzeniem hollywoodzkiego filmu Matrix zasugerował, że najprawdopodobniej żyjemy w wielkiej symulacji. Badania przeprowadzone przez innych badaczy również wskazują na to, że nasz wszechświat jest dobrze wykonaną holograficzną iluzją.

A w nawiązaniu do wątku "Kosmos i okoice"

Pomysł Bostroma, że nasz wszechświat jest tylko symulacją, stworzoną przez Superumysł i generowaną za pomocą kodu komputerowego, rozwiązuje szereg niespójności i tajemnic kosmosu. Wyjaśnia to słynny paradoks Fermiego. Genialny fizyk twierdził, że wielkość i wiek wszechświata sugeruje, że musiało istnieć wiele zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich. Jednak ta hipoteza wydaje się nieprawdziwa z powodu braku jakichkolwiek śladów ich bytności.


A zauważyliście "The woman in red dress" ostatnio na pewnym zdjęciu na forum ... :)

Fragmenty pochodzą z: https://tylkonauka.pl/wiadomosc/czy-lud ... mputerowej
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

TomaszL pisze:Odnośnie Matrixa
Prekursorem teorii, że nasza rzeczywistość jest tylko symulacją, jest brytyjski filozof Nick Bostrom z Oxford University. W pracy naukowej pod tytułem "Modelowanie", wydanej 4 lata przed stworzeniem hollywoodzkiego filmu Matrix zasugerował, że najprawdopodobniej żyjemy w wielkiej symulacji.
TomaszuL nie wiem czy czytałeś książkę naszego rodzimego Adama Wiśniewskiego-Snerga pt. "Robot", ale tam dużo wcześniej bo już w 1973 r. zawarł podobną teorię.

Debiutancka powieść mistrza fantastyki naukowej, osnuta wokół Teorii Nadistot. W świecie rządzonym przez Mechanizm ludzie są zaprogramowanymi niewolnikami, którzy dostarczają swym panom pokarmu w postaci wiedzy i umysłu. Nie wiedzą nic jednak o istnieniu siły, której polecenia bezwolnie wykonują. Robot BER-64, opierając się wyłącznie na prawach fizyki, próbuje dociec, czy jest człowiekiem czy maszyną, a ze strzępów informacji ustalić, w jakim świecie żyje. Powieść zwyciężyła w plebiscycie czytelników Fantastyki na polską książkę science fiction powojennego trzydziestolecia. -z recenzji na lubimyczytac.pl:
Obrazek

Co ciekawe spadkobiercy Snerga myśleli nad pozwem o plagiat twórców Matrixa.

PS. Po filmie Matrix, który wywarł na mnie ogromne wrażenie (ze względu na teorię w nim zawartą) i obejrzałem go 14 razy w ciągu jednego roku, sam zacząłem mieć wątpliwości co do realności naszego świata. Nigdy po żadnym filmie tyle nie myślałem, co do słuszności tez w nim zawartych i do dziś nie znam odpowiedzi.
Załączniki
matrix.png
Ostatnio zmieniony 30 paź 2018, 21:23 przez Barabasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Jak dla mnie to, że człowiek może pomyśleć, że wszechświat jest symulacją, świadczy o niedopracowaniu symulacji a co za tym idzie i jej nie istnieniu.
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11644
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Post autor: johny »

Ater pisze:Jak dla mnie to, że człowiek może pomyśleć, że wszechświat jest symulacją, świadczy o niedopracowaniu symulacji a co za tym idzie i jej nie istnieniu.
Bardzo słuszna uwaga.
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Ater pisze:Jak dla mnie to, że człowiek może pomyśleć, że wszechświat jest symulacją, świadczy o niedopracowaniu symulacji a co za tym idzie i jej nie istnieniu.
Ciekawe. Dlaczego zakładasz, że ta symulacja musi być dopracowana?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Zasada antropiczna.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Z tego co zdołałem przeczytać o teorii to bardziej filozofia niż nauka. A jak to mawiał Szekspir...Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło.
Ale dzięki Ater za wspomnienie o tym bo to ciekawa teoria.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Na chwilę obecną teoria matrixowa jest mi o wiele bliższa niż ogólnie panująca teoria o istocie która wszystko stworzyła. Oczywiście ktoś musiał tego matrixa stworzyć. Ten stwórca raczej z niczego też się nie wziął. Więc generalnie każda teoria na powstanie wszystkiego, może być obalona przez każde dziecko pytaniem: A co było wcześniej?
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

johny pisze:Ater napisał/a:
Jak dla mnie to, że człowiek może pomyśleć, że wszechświat jest symulacją, świadczy o niedopracowaniu symulacji a co za tym idzie i jej nie istnieniu.

Bardzo słuszna uwaga.
Rozumiem że teoria o istocie zwanej Bogiem trzyma się dla Was kupy w każdym aspekcie. :027:
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Barabasz pisze:Z tego co zdołałem przeczytać o teorii to bardziej filozofia niż nauka.
Raz się posłużono to zasadą w fizyce. Fred Hoyle próbując przejść cały proces nukleosyntezy (powstania pierwiastków) w gwiazdach natrafił na problem węgla. Do jego powstania potrzebujemy jądra Berylu i Helu, tylko, że ich sumaryczna masa jest większa od jądra Węgla.
Wyszedł on od tego, że przecież składa się z niego więc musiał jakoś powstać więc zaproponował istnienie jego stanu wzbudzonego o dokładnej nadwyżce energi i poprosił o to Fowlera który znalazł je po 10 dniach.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Mysikrólik pisze:Na chwilę obecną teoria matrixowa jest mi o wiele bliższa niż ogólnie panująca teoria o istocie która wszystko stworzyła. Oczywiście ktoś musiał tego matrixa stworzyć. Ten stwórca raczej z niczego też się nie wziął. Więc generalnie każda teoria na powstanie wszystkiego, może być obalona przez każde dziecko pytaniem: A co było wcześniej?
Jeśli teoria matriksowa jest prawdziwa to znaczy, że ktoś ją stworzył więc w pierwszym zdaniu sprzeczność.
Ostatnio zmieniony 31 paź 2018, 22:10 przez Ater, łącznie zmieniany 2 razy.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Mysikrólik pisze:
johny pisze:Ater napisał/a:
Jak dla mnie to, że człowiek może pomyśleć, że wszechświat jest symulacją, świadczy o niedopracowaniu symulacji a co za tym idzie i jej nie istnieniu.

Bardzo słuszna uwaga.
Rozumiem że teoria o istocie zwanej Bogiem trzyma się dla Was kupy w każdym aspekcie. :027:
Jeśli widzisz w tym Boga to jest to twój wybór. Przecież Bóg jest wieczny i według religii dał człowiekowi wybór z którego skorzystałeś. To, że w ogóle możemy poznawać prawa fizyki może być dla kogoś potwierdzeniem istnienia Boga. Stałe fizyczne są tak dobrane, że jeślby jedną zmienić, nie moglibyśmy w ogóle poznawać prawd fizyki a może i istnieć. Dla przykładu zmiana stałej Plancka spowodowałaby to, że nasz świat w którym żyjemy stałby się probalistyczny zamiast dobrze nam znanego deterministycznego.
Awatar użytkownika
irycki
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2708
Rejestracja: 22 cze 2016, 12:05
Tytuł: Pan Motocyklik
Miejscowość: Legionowo
Podziękował;: 61 razy
Otrzymał podziękowań: 106 razy

Post autor: irycki »

Mysikrólik pisze: Rozumiem że teoria o istocie zwanej Bogiem trzyma się dla Was kupy w każdym aspekcie. :027:
Jakby się tak głębiej zastanowic, to to w sumie jest to samo :/

1. Teoria symulacji: ktoś zasymulował (czyli de facto stworzył - w końcu świat jest na tyle realny, na ile go takim postrzegamy - jakby na gruncie współczesnej fizyki zejśc odpowiednio głęboko, to też niczego "realnego" tam nie ma) świat w którym żyjemy;
2. Religia: ktoś stworzył świat w którym żyjemy...

Oczywiście w przypadku religii wynikają z tego rozmaite "obowiązki" dla wyznawców, ale jeśli chodzi o samo sedno - jeśli ktoś zasymulował świat, w którym żyjemy, i może ten świat (swoją symulację) dowolnie modyfikowac, to jest w tym świecie Bogiem.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Nie chcę pani schlebiać, ale jest pani uosobieniem przygody. Gdy patrzę na panią łowiącą ryby, pływającą po jeziorze, nie wyobrażam sobie, aby istniała bardziej romantyczna dziewczyna.

Moje fotoszopki (aktualiz. 13.11.2022)
.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

irycki pisze: Jakby się tak głębiej zastanowic, to to w sumie jest to samo :/
W końcu w samym filmie mamy bardzo dużo motywów religijnych. A sam film już przez to że wywołuje takie dyskusje (które toczą się już latami) to świadczy o jego wartości.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5279
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Ja nie mam problemu z tym że Stwórca jakiś istnieje, świadomy czy nie. Mam problem gdy ktoś na siłę chce mnie przekonać do czegoś na co nie ma dowodów, a tym bardziej do tego że jakaś grupa ma monopol nie tylko na wiedzę, ale też na to co się ze mną stanie po wyzionięciu ducha.
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Post autor: Ater »

Faktycznie ten film można rozkminiać na wiele sposobów. Matriksem nie musi być symulacja stworzona przez jakiegoś stwórce ale nasz sposób myślenia i w jaki sposób postrzegamy świat, w którym się zamykamy.

Co do porównania teorii symulacji i Boga do podstawy mają faktycznie te same czyli ktoś stwarza świat ale diabeł tkwi w szczegółach. Z jednej strony mamy prawa fizyki które opisują realny świat od kwarków do wszechświata jako całości z drugiej strony mamy człowieka który może zachować się irracjonalnie. Właśnie jak zasymulować to zachowanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Relacje z naszych wypraw”