A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

Masz rację Johny ,ale się nie martw . Na szczęście powstają już szkoły i klasy kierunkowe gdzie można wybrać przedmioty ,na który jest kładziony większy nacisk .
Choć powinna być taka możliwość od 2 semestru 7 klasy , z możliwością zmiany profilu od 1 semestru 8 klasy podstawówki , by dać dziecku możliwość pójścia za głosem serca i lepiej przygotować się do właściwej szkoły średniej.

Np. nie rozumiem dlaczego tak wałkują Pana Tadeusza ,jak i tak wszyscy mają ten utwór w 4 literach . Kto chce naprawdę go recytować i odgrywać na scenie to i tak to zrobi domach kultury itp.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2019, 22:49 przez RobertH, łącznie zmieniany 1 raz.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Myślę, że jednak jest różnica między poznaniem budowy pantoFelka(jakiego Felka??? :-D ), którego to budowa jest nam potrzebna jak drzwi w lesie, a poprawnością w posługiwaniu się językiem ojczystym. Jeśli my nie zadbamy o naszą mowę, to kto? Niemcy? Holendrzy? Masajowie? To po to cierpiały dzieci z Wrześni, żebyśmy teraz ten język, o który walczyły przeszłe pokolenia, mogli zlekceważyć i pisać/mówić jak nam wygodniej? Może nie jestem ideałem w pisowni, tym bardziej w mowie :-D , ale staram się pisać bez błędów, a przynajmniej bez rażących błędów i uważam, że każdy dorosły Polak powinien się starać pisać poprawnie. O młodzieży nie wspominam, bo to już zalatuje wtórnym analfabetyzmem, a na wszystko jest wytłumaczenie: dysgrafia i dysleksja. :-D
Myślę, że Czesio dobrze robi, że nikogo nie upomina, bo przyniosłoby to więcej szkody niż pożytku.
Mam jeszcze prośbę, żeby nasza dyskusja nie przerodziła się w jakiś konflikt, bo to najgorsza droga. Nikt na tym nie zyska, a wszyscy stracą. ;-)
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Yvonne pisze: Po pierwsze nigdy nie wiesz, czy jakaś wiedza Ci się przyda, czy nie.
wybacz ale w wieku 50 lat juz sie wie czy jakas wiedza sie przyda czy nie :) to mozna mówic 20 czy 30'stolatkowi ..bo zycie przed nim ..w moim wieku liczy sie tylko wiedza czy dam rade fizycznie i psychicznie i jak długo ... reszta dla mnie nie ma znaczenia..do takich wniosków dochodzi sie jak koledzy z którymi sie piło gryzą ziemie .jak serdeczny przyjaciel ma raka żoładka ,jak kumpel traci zone i zostaje sam jak stoisz nad łózkiem własnej matki która tylko leży i czeka na śmierc ..i wtedy dochodzi dopiero do człowieka jak strzał w pysk na otrzeźwienie że cała ta wiedza która niby jest mi potrzebna na katn dupy sie zda wobec przerażajacej rzeczywistisci która dziobie mnie palacem i mówi "ej gosciu to juz twój czas sie zbliża "...
Mam świadomośc co mi sie przydało przez ponad 30 pare lat wiec smiało moge powiedziec ze wiem czy cos mi sie przyda pzrez nastepne 10 lat zanim siły i energia mnie opuszczą.. a tak bedzie bo taka jest kolej rzeczy .. ameryki już nie odkryje :)
Yvonne pisze:Życie zaskakuje i to w najmniej oczekiwanych chwilach.
szkoda tylko że na gorsze
Yvonne pisze:Poza tym człowiek, który ma otwarty umysł powinien chcieć i lubić chłonąć wiedzę, przynajmniej podstawową, z różnych dziedzin. Aby mieć jakie takie pojęcie o świecie i różnych dziedzinach nauki.
zgadza sie owszem , jak jest młody ..i wierzy że "przeniesie góry" . przerabałem to. :) .az sie obudziłem po latach z bólem kolan i kregosłupa i zdałem sobie sprawe ze to ściema .
. zwykły lump z nocnego nie ma otwartego umysłu nie zastanawia sie o świecie i wiesz co? tak patrząc na niego zazdroszce mu bo on nic nie wie ,wiec niczym sie nie martwi ma zycie bezstresowe ot aby skombinowac cos do picia tylko taki ma problem :) ..jemu jest o wile lepiej ..zyje mu sie wygodniej ..i co gorsza umrze tak samo jak ja .. a może i lepiej bo opieka mu sfianasuje pogrzeb ..a ja musze na swój zapracowac .. :/
o tym czy wiedza jest błogosławieństwem czy udręką można by gadac miesiącami .. i nie wiem czy doszło by sie do konsensusu..
Yvonne pisze:A już poprawne używanie języka ojczystego jest dla mnie sprawą priorytetową.
rozumiem kazdy człowiek ma prawo do swoich priorytetów
ale dla mnie NIE ...ja mam inne priorytety ..i żeby kamienie plakaly krwawymi łzami ich nie zmnienie chyba że sam bede tego chciał ..


Yvonne pisze:Wybacz, ale nie zauważyłam, żeby młodzi ludzie wychodząc np. ze sklepu mówili "nara".
Mówią "do widzenia" i to się nie zmienia.
"Nara", "siema", "hejo" itp. mówią między sobą i nie ma w tym niczego dziwnego.
mam inne spostrzerzenia odnosnie umysłów i kultury młodych ludzi ..
nawet nie chce rozwijac tego tematu .(mam go na co dzień). szkoda zdrowia..

Yvonne pisze:A pytałam Cię o to, czy uczyłeś się kiedyś jakiegoś języka obcego, bo zastanawiam się, jak do tej nauki podchodziłeś mając tak luźny stosunek do języka ojczystego.
wdaje mi sie że podchodziłem normalnie ..było to daaawno nawet bardzo dawno "luzny stosunek" nie był przeszkodą a może nawet zaletą skoro moją pierwszą dziewczyną była rosjanką z Archangielska ;) ... a niemiecki lubiłem chyba nawet 4 miałem ...

johny pisze:[ Szkoła właśnie każe ci się uczyć jakich bzdur jak budowa pantofelka... Ta powszechna wiedza zabija w nas nasz rozwój, rzutuje na to, ze musimy obciążać swój komputer, mózg niepotrzebnymi danymi. A moglibyśmy go wykorzystać w dużo bardziej sensowny sposób.


pełne poparcie :564:
Ostatnio zmieniony 17 paź 2019, 23:24 przez oldmalarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
oldmalarz
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1045
Rejestracja: 15 lis 2016, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 59 razy
Otrzymał podziękowań: 100 razy

Post autor: oldmalarz »

Von Dobeneck pisze:O młodzieży nie wspominam, bo to już zalatuje wtórnym analfabetyzmem, :-D
.. i wszytko jasne :)
Żeglarstwo - nie yachting :-)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Post autor: RobertH »

oldmalarz pisze:
Von Dobeneck pisze:O młodzieży nie wspominam, bo to już zalatuje wtórnym analfabetyzmem, :-D
.. i wszytko jasne :)
Tak te filmiki to "niekończąca się opowieść "hehehe ,aktualne i na czasie jak niejedna lektura :) :) :)

KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

oldmalarz pisze:
Von Dobeneck pisze:O młodzieży nie wspominam, bo to już zalatuje wtórnym analfabetyzmem, :-D
.. i wszytko jasne :)

Niektóre pytania rzeczywiście mogły sprawić kłopoty, jak chociażby pytanie o premierów Anglii w czasie II Wś, ale większość banalna. Mam wrażenie, że to było ustawione, albo mam zbyt wysokie mniemanie o młodzieży. :-D
Natomiast co do Matury, jako Egzaminu Dojrzałości, mam mieszane uczucia. Zastanawiam się bowiem, jak rozwiązanie zadania z matematyki wpływa na moją dojrzałość. Jeśli nie rozwiążę powiedzmy teoretycznie , równania Pitagorasa, to jestem niedojrzały? A jeśli niedojrzały to jak? Psychicznie, czy fizycznie? :-D
Vasco
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 561
Rejestracja: 24 sie 2016, 21:16
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 41 razy

Post autor: Vasco »

Barabasz pisze:
Akurat helikopter nie ma dobrego polskiego odpowiednika
śmigłowiec jest doskonały
No nie jest, bo część śmigłowców w ogóle nie ma śmigła. A te, które mają, to nie tam, gdzie można by się spodziewać.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11653
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 246 razy
Otrzymał podziękowań: 202 razy

Post autor: johny »

Myślę, że jednak jest różnica między poznaniem budowy pantoFelka(jakiego Felka??? :-D ), którego to budowa jest nam potrzebna jak drzwi w lesie, a poprawnością w posługiwaniu się językiem ojczystym. Jeśli my nie zadbamy o naszą mowę, to kto? Niemcy? Holendrzy? Masajowie? To po to cierpiały dzieci z Wrześni, żebyśmy teraz ten język, o który walczyły przeszłe pokolenia, mogli zlekceważyć i pisać/mówić jak nam wygodniej?
Tu się z tobą zgodzę w 100%! Mi nie o język chodziło a dokładnie o to co pisywałem. Bezwzględnie o język trzeba dbać!
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3895
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 117 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Post autor: Barabasz »

Vasco pisze:No nie jest, bo część śmigłowców w ogóle nie ma śmigła. A te, które mają, to nie tam, gdzie można by się spodziewać.
...A większość samochodów nie chodzi tylko jeździ:-)

Być może ale to już sprawy dla specjalistów. Wg. słowników są to synonimy i można w języku potocznym używać ich wymiennie.

Natomiast widziałem kiedyś wywiad z konstruktorem i miłośnikiem śmigłowców i wyglądał o mniej więcej tak:
A: Kiedy powstał ten helikopter?
B: Ten śmigłowiec powstał 2 dekady temu
A: A czy ten helikopter ma też funkcje cywilne?
B: Tak ten śmigłowiec może służyć zarówno celom cywilnym i wojskowym
A: Ile lat trwa budowa tego helikoptera?
B: Około 2 lata
A: Czy ja wyrażam się jakoś nie tak?
B: Wszystko w porządku ale ja wolę używać Polsko brzmiącej nazwy śmigłowiec.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5296
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Z filmiku można się pośmiać, ale to tak na prawdę nie jest śmieszne.
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Mysikrólik pisze:Z filmiku można się pośmiać, ale to tak na prawdę nie jest śmieszne.
Z tego który wstawiłem?
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5296
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 18 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Von Dobeneck pisze:Mysikrólik napisał/a:
Z filmiku można się pośmiać, ale to tak na prawdę nie jest śmieszne.

Z tego który wstawiłem?
Chodziło mi o te z sondą uliczną.
Von Dobeneck
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Post autor: Von Dobeneck »

Mysikrólik pisze:
Von Dobeneck pisze:Mysikrólik napisał/a:
Z filmiku można się pośmiać, ale to tak na prawdę nie jest śmieszne.

Z tego który wstawiłem?
Chodziło mi o te z sondą uliczną.
Nie jest śmieszne, raczej osłabiające.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”